Nasjonale turistveger

Pierwszy post naszego bloga o podróżowaniu po Norwegii zdecydowaliśmy się poświęcić Nasjonale turistveger, tj. Norweskim Trasom Turystycznym. Kiedy po raz pierwszy wybieraliśmy się do Norwegii w 2017 roku, poza kupieniem biletów lotniczych do Bergen tam i z powrotem, nie wiedzieliśmy nic o tym jak dokładnie zagospodarować czas, który mieliśmy tam spędzić. Kto był w Norwegii wie jak piękny i zarazem rozległy jest to kraj. Szukanie ciekawych miejsc jedynie za pomocą Google Maps, choć przydatne, przypomina nieco błąkanie po mapie po omacku. Podróżując po Norwegii wydaje się, że w zasadzie nie jest to ważne, w którą stronę się wybierzemy – w końcu niesamowite widoki spotykają nas tam na niemalże każdym kroku.

Wtedy jednak trafiliśmy na Nasjonale turistveger i było to prawdziwe błogosławieństwo.

Fragment trasy Geiranger - Trollstigen

Fragment trasy Geiranger - Trollstigen

Czym są Nasjonale turistveger? Jest to zbiór 18 tras turystycznych, ustanowionych i zarządzanych przez Statens vegvesen, czyli Norweskiego Zarządcę Dróg Publicznych. Każda z tras liczy sobie od 27 do aż 433 kilometrów. Z tego względu przeznaczone są one raczej do zwiedzania samochodem, chociaż do wielu miejsc dotrzemy też komunikacją. A jeśli mamy do tego kondycję i nie straszna jest nam zmienna, norweska pogoda to rower też się sprawdzi.

Każda trasa zawiera w sobie ciekawe punkty widokowe, przy których warto się zatrzymać. Każdy z ów punktów ma łatwo dostępny dojazd, a Statens vegvesen stara się o to, aby wszędzie była dostateczna ilość miejsc parkingowych, ubikacje, czy nawet stacje ładowania samochodów elektrycznych. Architektura samych punktów widokowych (czy nawet wspomnianych wyżej ubikacji!) niejednokrotnie robi wrażenie. Bardzo często na umieszczonych w pobliżu tablicach informacyjnych, oprócz opisu miejsca, w którym jesteśmy, odnajdziemy również nazwisko architekta, który zaprojektował dany punkt widokowy. Dodatkowo, wjeżdżając na każdą z tras, lub zbliżając się do którejkolwiek z atrakcji, na drodze ujrzymy charakterystyczne znaki z brązowym logiem. Dlatego nawet jeśli jakiś punkt widok może znajdować się na uboczu, to na pewno go nie pominiemy.

W ten sposób właśnie, wiedząc już, że lecimy do Bergen, zaplanowaliśmy naszą trasę do zwiedzania posługując się Nasjonale turistveger. Od tego czasu minęły trzy lata, a my na koncie mamy już zaliczone 15 z 18 tras. W kolejnych postach na naszym blogu będziemy opisywać najciekawsze miejsca, które zobaczyliśmy. Znajdzie się tam wiele atrakcji, które z pewnością znacie choćby z przypadkowych zdjęć w Internecie, ale Nasjonale turistveger ma w sobie też niejedną, mało znaną perełkę, gdzie nie uświadczy się wielu zwiedzających.

20170815_111616.jpg

Jeśli planujecie wyjazd do Norwegii, zapoznajcie się ze stroną internetową Nasjonale Turistveger. Jesteśmy pewni, że przyda się ona Wam jako narzędzie tak samo jak posłużyła nam!

Previous
Previous

Steinsdalsfossen